Ізмаїл отримав «Свідоцтво про народження». ВИДЕО

диорама Измаил

В Ізмаїльській картинній галереї з великим успіхом пройшла презентація українсько- турецької монографії «Місто Ізмаїл та його фортифікація (за різними джерелами XVI-XIX століть)».

Це спільна наукова робота двох вчених: завідувача кафедри Південноукраїнського педуніверситету ім. К. Ушинського Андрія Красножона (Україна) і директора Центру досліджень арабського і турецького світів Мехмета Тютюнджі (Нідерланди).

Учасниками презентації стали Генеральний консул Туреччини в Одесі Садин Аййилдиз, народний депутат України Анатолій Урбанський, заступник міського голови Ізмаїла Сергій Баткілін, керівники музеїв, бібліотек, професорсько-викладацький склад ізмаїльських і одеських вузів, громадськість міста.

Монографія видрукувана в одеському видавництві «Чорноморья» тиражем 500примірників і відрізняється якісною поліграфією. Текстові документи з перекладами на українську, турецьку та англійську мови, плани, фотокопії малюнків задовольнять найвибагливіших читачів.

На 600-х сторінках представлений перший досвід комплексного осмисленнядокументів про зародження і розвиток Ізмаїла в період його османський історії, заснований на даних раніше не вивчених 200 документів з 14 європейських, турецьких, українських, російських, молдавських архівів від 1540 до 1870 років.

Найважливішим для нас документом є грамота османського султана Мурада III (листопад 1589 г.) про дарування великій території, що носила в ті роки назву Ісмаїл Гечіді ( «переправа Ісмаїла») головному євнухові гарема Мехмеду Хабеш-аги. Оригінал цього документа, завдовжки п’ять метрів, зберігається у Музеї ісламського мистецтва в Берліні.

Один зі співавторів монографії Мехмет Тютюнджі подарував зменшену копію дарчої грамоти Ізмаїльському історичному музею А. Суворова. Свідоцтва про народження мають лише деякі міста, таких немає ні у Стамбула з Лондоном, ні у Парижа і Амстердама. У Ізмаїла такий документ тепер є.

Унікальна книга передана в дар музеям і бібліотекам міста. Вона буде доступна всім бажаючим дізнатися минуле славного міста на Дунаї. Найближчим часом презентація монографії відбудеться в Стамбулі.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.